AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
22-07-2020 16:36:10

MİLLETVEKİLİ UYGUR TBMM HAZIRLIK KOMİSYONUNDA

KADIN HAKLARI SAVUNUCULARINDAN ÇIT YOK!

AK Parti Balıkesir Milletvekili, Adalet Komisyonu Kâtip Üyesi, KEFEK Komisyonu Üyesi Av. Belgin Uygur, bugün TBMM Karma Komisyonu’nda görüşülen HDP Milletvekili Tuma Çelik’e ilişkin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Uygur; “Bugün benim de Katip Üyesi olduğum Adalet Komisyonu ve Anayasa Komisyonu’ndan oluşan karma komisyonda; hakkında nitelikli cinsel saldırı iddiasıyla fezleke hazırlanan milletvekilinin, Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nin görüşmelerini gerçekleştirdik. Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ’ın başkanlığında gerçekleştirdiğimiz toplantı sonucunda dosyayı görüşmek üzere benim de içinde yer aldığım 5 kişilik bir hazırlık komisyonu kurulmuştur” dedi.

Uygur; “Biz AK Parti hükümetlerimiz dönemleri boyunca, kadına karşı yapılan her türlü  istismar, şiddet ve cinayetlere karşı mücadele ettik. Bu konuyu gerek TBMM, gerekse Bakanlıklarımız, Kurumlarımız ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte topyekün bir mücadele olarak ele alarak, reform niteliğinde adımlar attık. Cumhurbaşkanımızın da bir çok kez ifade ettiği gibi bu ayıbı tamamen ülkemizden silmek için samimiyetle gayret sarf ediyoruz. Bu mücadele hangi görüşten olursa olsun tüm siyasi partilerin ve tüm bireylerin ortak çabasıyla çözülecek bir mesele. Ancak kadına karşı şiddet, saldırı, istismar gibi aynı zamanda bir insan hakları ihlali olan ve tüm toplumu ilgilendiren bir konuda ortak bir duruş sergilenmediğini görüyoruz. Son yaşanılan olay bize bunu apaçık göstermiştir. HDP Milletvekili Tuma Çelik’in maalesef bir kadına nitelikli cinsel saldırı iddiasının ortaya çıkmasına rağmen ne kendi partisi HDP’den, ne CHP’den, ne de kadın hakları savunucularından hiçbir tepki gelmemiştir. Üstelik mağdur olan kadın, olayı HDP’nin kadın milletvekillerine anlattığında olayın üstü kapatılmış, hatta kadın suçlanmıştır. Bu konuya hangi tarafından baksak elimizde kalıyor. Tecavüzü mü konuşalım, yoksa örgütlü bir üstünü kapatma olayını mı? Bizlere karşı her fırsatta ağır ithamlarda bulunanların, kendi karnelerinin ne kadar kötü olduğunu gördük. Buradan anlaşılıyor ki bizim mücadelemiz yalnızca kadına yönelik istismara karşı değil, kadın haklarını her fırsatta dillerinden düşürmeyenlerin samimiyetsiz tavrına karşıdır. Biz her iki anlayışla da mücadelemize devam edeceğiz. Kadına yönelik her türlü istismarı tamamen ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışırken, bu yolda önümüze çıkan her türlü engeli de aşacağız” dedi.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.