AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
23-05-2021 13:58:33

EKREM BAŞARAN: “DEVLET, AYVALIK’TA AFETZEDE’NİN YANINDA”

  • “DEVLET, AYVALIK’TA AFETZEDE’NİN YANINDA”

 

  • ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR: Ayvalık’ta Cuma sabah erken saatlerde meydana gelen şiddetli fırtına ve olumsuz hava koşulları nedeniyle zarar gören gezi ve balıkçı teknelerinin yanı sıra çatıları uçan evlerde enkaz kaldırma çalışmaları aralıksız sürüyor. Ayvalık’ta olumsuz hava koşullarından en çok zarar gören ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda parçalanarak batan gezi teknelerinin enkazları Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sahil Güvenlik ve AFAD ekipleri tarafından denizden çıkarılmaya çalışılıyor.

 

  • AK PARTİ İL TEŞKİLATI AFETZEDELERİN TALEPLERİNİ DİNLEDİ, BİLGİLENDİRME YAPTI: Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, Yavuz Subaşı, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Ethem Vardı ve Ak Parti Ayvalık İlçe Başkanı Ali Gür, ilk önce afetten etkilenen Ayvalık Altınova Su Ürünleri Kooperatifini ve afetzede balıkçıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Burada, balıkçıların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Ak Parti İl Başkanlığı, yapılması gerekenler konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

 

Yapılan inceleme ve değerlendirmelerin ardından Cunda Su Ürünleri Kooperatifine giderek burada vatandaşlarla buluşan Ak Parti İl Teşkilatı, Cunda Uygulama Oteli’nde ilçedeki balıkçılar ve gezi tekneleri sahipleriyle bir araya gelen Vali Hasan Şıldak ve Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan’ın katılmasıyla afet sonrası yapılan çalışmalar, taleplerin karşılanması konusunda bilgilendirme yaptıktan sonra, Altınova ve Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda halen devam eden enkaz kaldırma çalışmalarını yerinde incelediler. Cumhuriyet Meydanı’ndaki incelemeye Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’de katılım gösterdi.

 

EKREM BAŞARAN: GEÇMİŞ OLSUN, ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ…

Ayvalık’ta meydana gelen kuvvetli fırtına sebebiyle yaklaşık 100 civarında tekne batarak ve ciddi ölçüde parçalanarak hasar görürken, Altınova’da 35 tekne ve 300 metrelik kumada yürüyüş yolu büyük hasar gördü. Altınova sahilinde hasar gören tekne sahiplerine geçmiş olsun dileklerini sunan ve enkaz kaldırma çalışmalarını yerinde inceleyen Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, “Öncelikle hepinize geçmiş olsun. Rabbim beterinden korusun. Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Devlet yanınızda, bizde vekillerimizle, ilçe başkanımızla, bütün teşkilatımızla, buradayız, yanınızdayız. Allah nasip ederse elimizden geleni yapacağız. Burada hem valiliğimiz aracılığıyla Sosyal Yardımlaşma Fonu, hem de Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz tarafından bir kaynak oluşturulacak. Hasar tespitleri yapıldıktan sonra, ilgili birimlerimiz gerekli değerlendirme çalışmalarının ardından fonlarla herkese yardımcı olacak. Öncelik ekmeğini burada kazanan başka gelir kapısı olmayan arkadaşlarımıza ayrıcalık sağlanması için çalışacağız. Çekek yeri ile ilgili de belli bir aşama kaydedilmiş. Bürokrasi de belli bir noktaya, aşamaya gelinmiş. Bununla ilgili geçen süreçte biraz vakit kaybedilmiş. Vekillerimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanımızla Tarım Bakanımız ve Ulaştırma Bakanımızla görüştüler. Bu nokta da Allah nasip ederse en kısa sürede bu barınağın yapılması ile ilgili gerçekleşmesi, ilave tablolarla  nelerin yapılabileceği, bu insanlarımızın işi gücü ile uğraşması için inşallah bu tez zamanda yapacağız. Tekrar geçmiş olsun Allah muhafaza eylesin. Elimizden geleni yapacağız.

 

EKREM BAŞARAN: DEVLETİMİZ VE HÜKÜMETİMİZ HER DAİM SİZİN YANINIZDA…

Ak Parti şimdiye kadar tarım alanında, sel felaketlerinde, depremlerde veya herhangi bir zarar durumunda her daim milletimizin yanında oldu. Aciliyet neyse, barınmaysa barınma, gıda yardımı ise gıda yardımının hemen yapılması, sıkıntısı varsa maddi desteklerin sağlanması, borçları varsa onların ertelenmesi için gerekenin yapılması, primlerin ertelenmesi v.s. mağduriyete düşmüş olan insanlarımızın, vatandaşlarımızın, hangi noktadaysa acil ve elzem olan, gereken neyse bu konuda gereğini yapıyor. Devletin bütün imkanlarını ve şartlarını zorlayarak vatandaşlarımızın yanında oluyor. Bu konuda da gönlünüz rahat olsun. Devlet yanınızda, bizde vekillerimizle, ilçe başkanımızla, bütün teşkilatımızla buradayız, yanınızdayız. Allah nasip ederse elimizden geleni yapacağız. Önemli olan şu; afete yapacak bir şeyimiz yok, ama yaraları sarmak bizim elimizde. İnşallah bunların da gereği yapılacak. Afetlerinde bundan sonra zarar vermemesi için kalıcı projelerle bu işin gereğini yapmak. İşin kısaca özeti bu. İnşallah yapıldığı, açıldığı günlerde beraber oluruz. Tekrar geçmiş olsun, rabbim bir daha böyle bir afet yaşatmasın” dedi.

 

MUSTAFA CANBEY: İLGİLİ BAKANLIKLARIMIZI HAREKETE GEÇTİ, SAHADALAR….

Ayvalık’ta yaşanılan afette can kaybının bulunmamasının kendileri için tek teselli olduğunu vurgulayan AK Parti Genel Başkan Vekili Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Öncelikle geçmiş olsun. Balıkçı barınağı meselesi aslında bildiğimiz bir konu, takip ediyorduk. Hem ilçe Başkanımız, hem İl başkanımız az önce ifade etti diğer milletvekili arkadaşlarımızla birlikte takip ettiğimiz ve bildiğimiz bir konu. Ama afet zaman tanımıyor. Böyle bir talihsiz olay yaşadık. Allah beterinden korusun öncelikle. Tez zamanda inşallah yaraların sarılması ile ilgili devletimiz zaten hemen harekete geçti. Şu anda Valimiz uygulama otelinde bir koordinasyon toplantısı yapıyor. Milletvekilimiz Yavuz Bey ve İl Başkanımız biz buradayız. Yani sizin yanınızdayız. Onu öncelikle bilmenizi istiyoruz. Devletimiz bu zamana kadar hiçbir afetzedeyi , depremzedeyi  hiçbir şekilde yalnız bırakmadı. Bundan sonraki süreçte de sizin sorunlarınızla ilgili öncelikle yaralarınızın tez zamanda sarılması, az önce il başkanımız ifade etti. Kaymakamlık fonundan ilk önce kısa bir destek sağlanmış olacak. Yine bakanlıklarımızla dün görüştük. Büyükşehir Belediyemizin inşallah destekleri olacak. Ben birebir yaptığım görüşme ile ilgili sizlere bilgi vermek isterim.

 

 

MUSTAFA CANBEY: TEZ ZAMANDA YARALARI SARACAĞIZ…

Ayvalık’ta afet yaşanır yaşanmaz hem Tarım Bakanımızla, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanımızla görüşme sağladık. Valimizle zaten ilk andan itibaren sürekli görüşüyoruz. Her iki bakanlığımızın birebir konu ile ilgilendiğini öncelikle ifade etmek istiyorum. Tarım Bakanımız bu teknelerin zarar görmesi ile ilgili konuyu özellikle araştıracağını, ne yapabiliriz diye çalışacağını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanımızla görüştük o da kendi alanıyla alakalı, özellikle balıkçı barınağı nasıl yapılabilir konusunda gerekenleri yapacağını ifade etti. Şöyle bir durum var bildiğim kadarıyla, Çevre Şehircilik Bakanlığımız projesini , Ulaştırma Bakanlığımız bağına, Tarım Bakanlığımızda işletme boyutunu ele alıyor. Bu konu üç bakanlığımızı da ilgilendiriyor. Belki de bilgi paylaşımıyla alakalı konudan dolayı süreç biraz gecikmiş olabilir. Ama bundan sonraki süreçte tez zamanda bunun yapılması konusunda gerekenin yapılacağını göstermiş oldular.

 

MUSTAFA CANBEY: CUMHURBAŞKANIMIZIN SİZLERE SELAMINI GETİRDİM…

Ayvalık’ta batı rüzgarı geldiğinde ciddi manada hasara neden oluyor. İnşallah bir daha yaşanmaması için elimizden geleni tez vakitte yapma gibi bir gayretimiz var. Tez zamanda inşallah, Bakanlarımızla, Büyükşehir Belediyemizle ve Valiliğimizle birlikte, devletimizin bütün kurumları bu işe el atacak. Sizlerin mağduriyetlerinin giderilmesi ile ilgili de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Ayvalık önemli bir yer. Aslında balıkçı kasabası, ilçesi diyebiliriz. Balıkçılık Ayvalık için önemli bir gelir kaynağı.  Sizlere bu konuda kolaylıklar diliyoruz. Allah yardımcınız olsun. İnşallah tez zamanda sizlerin yaralarına merhem olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Öncelikle buraya gelişimizin nedeni sizlere geçmiş olsun demek için. Sonrasında da neler yapılabileceği konusunda bilgilendirme yapmak. İnşallah sizlerde memnun olmuşsunuzdur. Bu arada Cumhurbaşkanımızın da Ayvalıklı afetzedelerimize selamlarını iletmek istiyorum. Yaşanılan her türlü sıkıntıda vatandaşlarımızın, milletimizin yanındayız” diye konuştu.

 

YAVUZ SUBAŞI: HASAR TESPİTİ YAPILDIKTAN SONRA, KURUMLARIMIZ GEREKEN DESTEĞİ YAPACAK

Ayvalık’ta yaşanan afet sonrası tekneleri batan balıkçılara geçmiş olsun dileklerini ileten Ak Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, “Afete yapacak bir şeyimiz yok.  İnşallah daha büyüğü olmaz. Biz olay anından beri, Valimizle, İl Başkanımızla, ilçe başkanımızla birlikte sizin sorununuza kalıcı çözüm bulmak için, Büyükşehir Belediye Başkanımız da dahil olmak üzere burada projelerle alakalı çalışmalarımızı yapıyoruz. Burada hatırlatmam gerekirse niye biz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtik. İşleri daha hızlı yapabilmek için. Konu ile ilgili üç Bakanlığımız, İnşallah hızlı bir şekilde koordinasyonu, Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın uhdesinde il bürokrasisiyle halledip Ankara işi ile ilgili ihale kısmı, yapım kısmı, mendirek dahil olmak üzere dip temizliği de dahil olmak üzere hasar tespit çalışmalarımız tamamlandıktan sonra, tazmin edecekler. Bu ne olur, nasıl olur, bunu daha sonra sizlerle İlçe Başkanımız koordinasyonu sağlar, hem bir geçmiş olsun deriz, hem de yapılan hizmetleri yerinde görürüz. Tekrar rabbim böyle bir afet yaşatmasın. Büyükşehir Belediye Başkanımızla az önce konuşurken, aynı Akçay’da olduğu gibi, 3 veya 5 kilometrelik burada rekreasyon alanı, sahil alanı, yürüyüş yolları olarak düzenleyecek. Bununla alakalı önümüzdeki sene hem liman, hem de yürüyüşle alakalı kısım hayırlı uğurlu olur diye düşünüyorum. Bu haberle birlikte tekrar hepinize büyük geçmiş olsun diyorum” şeklinde konuştu.

YAVUZ SUBAŞI: SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİNİZİ KURUMSAL HALE GETİRİN…

Altınova Su Ürünleri Kooperatifinin daha iyi hizmet verebilmesi için en az 50 üyeye çıkması gerektiğini belirten Subaşı, “Öncelikle Su Ürünleri Kooperatifiniz üye sayısını arttırarak kurumsal  hale gelmesi gerekiyor. Ondan sonra Tarım Bakanlığımız sizlere proje destekli , yani ver bana 50 lira değil 150 lira vereceksin diyerek projenizi hazırlayacaksınız. Bu projede STK, Kaymakamlık, Belediye olacak. İl Tarım Müdürlüğü yüzde 75’e kadar, sizin projenizin rakamı önemli değil, mali denetimlerinizde sıkıntınız olmadan, kendi aranızda iç hukukunuzu da geliştirin, devletimizin ve AB’nin hibe projelerle alakalı müracaatınızı yapın. Tüzüğünüz uygun mu, projeniz uygun mu buna bir bakın. Bunları halledin daha sonra biz bunları niye düşünmedik, niye bekledik diyeceksiniz. Bunun içinde öncelikle üye sayışınızı arttırın ve kurumsal yapınızı güçlendirin. Gereken desteği alırsınız” dedi.

 

ALİ GÜR: KAYDI OLMAYAN AMATÖR BALIKÇILARIMIZI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ DESTEK OLACAK…

Ayvalık İlçe Başkanı Ali Gür yaptığı açıklamada; “Bugün buraya, İl Başkanımız, Milletvekillerimiz ve Oda Başkanlarımızla birlikte geldik. Şu an burada bir mağduriyet söz konusu. Bununla ilgilide Valiliğimiz, Kaymakamlığımız, Afat ve Büyükşehir Belediyemiz gereken desteği ve çalışmaları yapıyor. Burada amatör balıkçılarımız var kaydı olmayan, onlarında mağduriyeti var. Onlarla ilgili de vekillerimiz Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştü, burada bir tespit yapılacak, ödenek alamayanlara da Büyükşehir destek olacak. Bu şekilde destek projemiz. Hepimize tekrar geçmiş olsun diyorum ve bu konuda her zaman bizi arayarak ulaşabileceğinizi ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Altınova Su Ürünleri Kooperatifinin ardından, Cunda Su Ürünleri kooperatifini ziyaret eden Ak Parti Teşkilatı, burada da afet hakkında bilgi alarak, değerlendirmelerde bulundu. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın da katıldığı toplantı da yapılacak yardımlar ve balıkçı barınağının neresi olacağı ve yapımı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

VALİ HASAN ŞILDAK: YARDIM SÜRECİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR VE KOORDİNASYONU SAĞLIYORUZ…

Toplantıda Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak yaptığı açıklamada, Ayvalık’ta gerçekleştirdikleri koordinasyon toplantısında ilçede yapılacak çalışmaları programladıklarını vurgulayarak, “Özetleyecek olursak, dün meydana gelen kuvvetli fırtına sebebiyle yaklaşık 100 civarında teknemiz batarak ve ciddi ölçüde parçalanarak hazar görmüş durumdadır. Bunun yanı sıra bazı binalarda çatıların uçması ve pencerelerin kırılması gibi hasarlarda mevcut. Dün hızlı bir şekilde ilgili kurumlarımızın yaptıkları çalışmalarla hasar tespit çalışmalarımızı başlattık. Bu süreç devam ediyor. Cumartesi ve Pazar olmak üzere iki gün süresince vatandaşlarımızdan gelecek bildirimlere istinaden tespit çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bir yandan da su altında bulunan teknelerimizin çıkarılması çalışmaları devam ediyor. Biz bugün hem vatandaşlarımızı ziyaret ederek hem geçmiş olsun dileklerimizi ifade ettik, hem de süren çalışmaları yerinde inceledik. Teknelerimizin onarımı, rıhtıma meydana gelen hasarın giderilmesi çalışmaları, Altınova’da ki yürüyüş köprüsünün onarım çalışmaları, hasar tespit çalışmaları, sigorta şirketlerinin yürüteceği faaliyetler, Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi’nin bu çalışmalara yapacağı katkılar ve afetten zarar gören vatandaşlarımıza yönelik yapacağımız rahatlatıcı, destekleyici mahiyetteki maddi yardım süreçleri yakından takip ediyor ve koordinasyonlarını sağlıyoruz. Yine ilçemizin çok önemli ihtiyacı olduğunu bildiğimi ve bu konudaki süreci takip ettiğimiz balıkçı barınağı, iskele yapımı ve çekek yerinin kapasitesinin arttırılması konularındaki çalışmaları da en başta sayın milletvekillerimizin de destekleriyle yakından izleyeceğiz.” dedi.

 

Heyet daha sonra, Ayvalık Merkez’de zarar gören afetzedeleri ziyaret ederek, enkaz kaldırma çalışmalarını yerinde inceledi.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.