AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
17-07-2020 16:50:13

Ayasofya Müslümanların Dirilişinin Habercisidir

AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı Ayasofya Cami’nin 86 yıl sonra yeniden ibadete açılmasıyla ilgili bir açıkhava toplantısı düzenledi. Zağnos Paşa Caminde düzenlenen program Cuma namazı öncesi mevlit okundu, dualar edilerek başladı. Cuma namazı sonrasında ise bir konuşma yapan İl Başkanı Ekrem Başaran “Ayasofya Müslümanların dirilişinin habercisidir” dedi.

İl Başkanı Ekrem Başaran’ın yaptığı konuşma şöyleydi:

“Kıymetli Balıkesirliler, Allah’a sadakat sözünün arkasında, onun rızası için hayat süren, şükreden, Onun kulu ve Resulü Muhammed (SAV)’in ümmeti değerli kardeşlerim.

Bugün burada anlamlı bir heyecanı, tarihi bir anın coşkusunu yaşamak ve sizlerle paylaşmak için buradayız.

İstanbul’un Fatihi Sultan Mehmet Han’ın 1453 yılında vakfettiği ve vasiyeti doğrultusunda Cami olarak müminlerin mabedi olan, İstanbul’un nazar boncuğu Ayasofya Cami, 1934 yılında müzeye dönüştürülmesiyle ibadete kapatılmış ve o tarihten bu yana Müslümanlar tarafından tekrar ibadete açılacağı gün hasretle beklenmişti.

Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet Han’ın çok açık bir şekilde vakfiyesine nakşettiği gibi “Benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tadile koşarsa en büyük haramı işlemiş ve günahları kazanmış olurlar. Bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun” diyerek tüm Müslümanlara büyük bir mesuliyet yüklemiştir.

Kardeşlerim, şükürler olsun ki Ecdadın vasiyetindeki bu yükü kaldırmak AK Parti’ye nasip olmuştur.

Ayasofya Hasretimiz, geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ayasofya Cami’nin yeniden ibadete açıldığını ve Müslümanların secdeleriyle nurlanacağını müjdelemesiyle sona erdi. Artık Ayasofya Cami bir müze değil, Müslümanların mabedidir.  Sultan Mehmet Han’ın vasiyeti yerine getirilmiştir.

Ayasofya ile vuslatımız Dünya’nın dört bir köşesindeki Müslümanların dirilişine, yükselişine vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ve hepimizi heyecanlandıran konuşmasında ifade ettiği gibi Ayasofya Cami’nin dirilişi, Mescidi Aksanın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Ayasofya Cami’nin dirilişi Müslümanların üzerindeki ölü toprağını atmasının, fetret devrinden çıkışının habercisidir. Ayasofya’nın dirilişi sadece Müslümanların değil, dünyanın tüm mazlumlarının, mağdurlarının, ezilmişlerinin ve sömürülmüşlerinin sesi olacaktır.

Yani Ayasofya sadece Ayasofya değildir.

İnanıyorum ki Ayasofya’nın cami olması Fatih Sultan Mehmet Han’ın Veziri, Balıkesir’in manevi şahsiyeti, Peygamberimizin “ne güzel ordu” diyerek övgüsüne mazhar olan ordunun komutanlarından Zağnos Paşa’nın da ruhunu şad etmiştir.

Danıştay’ın almış olduğu karar sonrasından gereğini derhal yerine getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu kararın ülkemize, milletimize ve tüm ümmete hayırlar getirmesini, hepimizin Ayasofya Cami’ne yakışan bir kardeşliğe vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim.”

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.