AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
25-06-2021 12:41:48

AK PARTİ BALIKESİR MİLLETVEKİLİ BELGİN UYGUR, TBMM GENEL KURULU’NDA SÖZ ALDI.

AK Parti Balıkesir Milletvekili, MKYK Üyesi, TBMM Adalet Komisyonu Katip Üyesi ve KEFEK Komisyonu Üyesi Av. Belgin Uygur, TBMM Genel Kurulu’nda Askeri Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair Kanun teklifi üzerine bir konuşma yaptı.

 

KAHRAMAN ORDUMUZ, DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ORDULARI ARASINDA YER ALMAKTADIR.

Milletvekili Uygur Genel Kurulda yaptığı konuşmada “Türkiye, Coğrafi olarak son derece stratejik bir bölgede yer almaktadır. Medeniyetimize göre Peygamber ocağı olarak nitelendirdiğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; coğrafyamızdan kaynaklı değişik risk ve tehditlere karşı istiklal ve istikbalimizin korunması ve devamı için kahramanca mücadele etmektedir. Kahraman ordumuz, vatan topraklarımızın ve mavi vatanımızın bütünlüğü için; karada, havada, denizde, sınır içinde ve sınır ötesinde milletimizin ve devletimizin hak ve menfaatlerini destansı bir mücadele ve kararlılıkla korumakta bölgemiz ve dünya barışına katkı sağlamaktadır. Ordumuz bugün Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yerli ve milli savunma sanayi hamlesiyle, sahip olduğu teknolojisi, cesareti, disiplini, şehadet anlayışı, kahramanlığı ve kızıl elma hedefi ile dünyanın en güçlü orduları arasında yer almaktadır. “ dedi.

 

Milletvekili Uygur Sözlerine şöyle devam etti: “2017 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile askeri mahkemeler kaldırılmış, sadece savaş dönemlerinde asker kişilerin görevleri ile ilgili işledikleri suçlara ilişkin davalarla sınırlı olmak üzere askeri mahkeme kurulabilmesi öngörülmüştür. Olağan dönemlerde de askeri suçlara ilişkin yargılama görevi adli yargı mercilerine bırakılmıştır. Görüşülen teklifimiz ile bu Anayasa değişikliğine uygun olarak 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kanunu yürürlükten kaldırılmaktadır. Fakat; güçlü ordular için disiplinin de en önemli unsurlardan biri olduğu anlayışından hareketle; Yasa teklifimizle, askeri disiplinin sağlanması veya ihlali halinde yeniden tesis edilebilmesi; askeri suçların soruşturulması ve kovuşturulmasında uygulanacak usulün belirlenmesi amacıyla 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu ile birlikte dört kanunda değişlik yapılmaktadır. “

 

Teklif ile askeri suçlara ilişkin davalara bakacak mahkemelerin belirlenip; askeri suçların yargılanmasında uzmanlaşmanın sağlanması, bunun neticesinde de askeri hizmet işleyişine ve askeri disipline katkı sağlanması amaçlandığını belirten Uygur, Kanun teklifin lehinde oy kullanacağını belirtip, teklifin hayırlı olmasını diledi.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.